Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w całym domu, nazywana jest także jego sercem. To w niej przygotowuje się, a także zazwyczaj spożywa się posiłki. Jest to również przestrzeń, w której prowadzimy rozmowy, a niekiedy nawet przyjmujemy gości. Ważne zatem, aby w odpowiedni sposób ją zaaranżować. W tym wypadku należy pamiętać nie tylko o meblach czy dodatkach, ale również o oświetleniu, które odgrywa bardzo ważną rolę. Jak funkcjonalnie rozjaśnić kuchnię? Zachęcamy do lektury.
Oświetlenie w kuchni
Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia w kuchni jest centralnie zamontowana lampa sufitowa. Mimo wszystko każdy, kto przygotowuje posiłki w kuchni, zmywa naczynia czy też sprząta w godzinach wieczornych, wie, że zamontowanie włącznie lampy sufitowej jest rozwiązaniem niepraktycznym oraz niewystarczającym. Stojąc między innymi przodem do blatów, bardzo często zasłania się światło i rzuca się cień na przestrzeń roboczą, czyli akurat na to miejsce, które powinno być dobrze doświetlone. W jaki sposób temu zaradzić?
Trzy rodzaje oświetlenia kuchennego
Wykonując obecnie projekt oświetlenia, wyróżnia się zazwyczaj trzy, zróżnicowane jego funkcje: ogólną, zadaniową oraz dekoracyjną. Lampy muszą być zatem odpowiednio rozlokowane po pomieszczeniu, aby móc dostosować się do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Oświetlenie ogólne zostało już wyżej omówione, w jaki sposób zaprojektować natomiast oświetlenie zadaniowe, zwane również roboczym? Lampy muszą być umocowane tak, aby mogły doświetlać blaty, czyli zapewniać dobre światło podczas wykonywania czynności wymagających dużej precyzji, na przykład przygotowywania wieczorem posiłków. W tym wypadku należy zdecydować się na lampy ścienne lub zamontowane od spodu wiszących szafek.
Designerskie lampy
W przypadku oświetlenia dekoracyjnego liczy się przede wszystkim efekt. Warto postawić na design. Na pewno świetnie będą wyglądać lampy stojące z eleganckimi lub robiącymi wrażenie kloszami wykonanymi z niecodziennych materiałów, na przykład mosiądzowanej stali. Można również zdecydować się na montaż ciekawych lamp, które spełniają funkcję zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Na uwagę zasługują na pewno lampy przypominające wiszące półki. U góry można ustawić kilka przypraw, natomiast od dołu zamontowane są lampki, które doświetlają dodatkowo przestrzeń roboczą.
Ciekawym rozwiązaniem na pewno okażą się również klipsy LED, które montuje się zwykle w szafkach lub półkach. Ułatwiają między innymi wyciąganie wieczorem naczyń z półki. Nie tylko przepięknie się zatem prezentują, ale są również praktyczne.
W kuchni zazwyczaj montuje się dwa lub trzy rodzaje oświetlenia. Należą do nich: oświetlenie ogólne, robocze oraz dekoracyjne. Projektując kuchnię, nie należy zapominać o oświetleniu ogólnym, czyli lampach montowanych na suficie, które rozjaśniają centralną część pomieszczenia. Kolejnym rodzajem kuchennego oświetlenia jest tak zwane oświetlenie robocze, są to np. lampy ścienne lub doświetlające blaty kuchenne. Warto też postawić na tak zwane oświetlenie dekoracyjne, czyli designerskie, stojące lub wiszące lampy.